Ebben a bejegyzésben az ukulele hangolásának fortélyairól lesz szó.
Mivel sokan kérték, hogy a hangolást részletesebben mutassam be - és a hangolás valóban nehézséget okozhat kezdőknek -, ezért úgy döntöttem, hogy az első oktatóvideót a hangolásnak szentelem.
FRISSÍTÉS (2019. május 10.): A fenti videó több mint nyolc éve készült. A benne elmondottak a mai napig működnek, de azóta millió hangolóalkalmazás tölthető le telefonra ("tune ukulele" - pl. így keressetek rá), amelyekkel a hangolás a videón láthatóakhoz hasonlóan elvégezhető. A mobilt értelemszerűen nem kell (nem is lehet) rácsíptetni az ukulelére. Viszont ha elindítjuk az alkalmazást, akkor hasonló visszajelzést kaphatunk a telefon képernyőjén, azaz láthatjuk, hogy alacsonyan szól a húr, és húzni kell rajta, vagy magasan szól (mert esetleg túlhúztuk), és lazítani kell.
Sok hangolóprogramot úgy készítenek el, hogy több hangszerhez is használható. Ha ilyet töltünk le (pl. az általam nagyon kedvelt "Guitartuna" nevűt), akkor nyilván az ukulelét kell kiválasztani hangolás előtt. Fontos tudnivaló, hogy a csíptetős hangolók többnyire a hangszer rezgését érzékelik, így nagy háttérzajban vagy hangzavarban is könnyű velük az ukulele hangolása. A mobilos alkalmazások pedig értelemszerűen a telefon mikrofonját használják, így szükséges a csöndes környezet, ha mobillal szeretnénk hangolni.
Még könnyebb dolgunk van, ha olyan ukulelét veszünk, amelyben van elektronika, melyek sokszor beépített hangológépet is tartalmaznak, így sem hangológépre, sem alkalmazásra nincs szükségünk. Sok sikert a hangoláshoz!